بشر امروزه در جامعه فضولاتی را به صورت مایع و جامد تولید می کند. بخش مایع این فضولات یا فاضلاب، اساسا همان آب مصرفی جامعه است که در نتیجه کاربردهای مختلف آلوده شده است. از نظر منابع تولید، فاضلاب را میتوان ترکیبی از مایع یا فضولاتی دانست که توسط آب از مناطق مسکونی، اداری و تاسیسات تجاری و صنعتی تولید شده و بر حسب مورد با آب‌های زیرزمینی، آب‌های سطحی و سیلاب ها آمیخته میشوند.

با توجه به پیشرفت و روند تکنولوژی تجهیزات آب و فاضلاب که نقش به سزایی در راندمان کاری و پاکیزگی خانه‌ها، مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری و کارخانه‌ها را دارد. با نصب و راه اندازی انواع تجهیزات آب و فاضلاب مختلف در شهرها و جمع آوری آنها علاوه بر حفظ بهداشت و پاکیزگی شهر، میتوان از فاضلاب به دست آمده نیز جهت تصفیه و بهره برداری آبیاری و کشاورزی استفاده کرد. بنابراین میتوان گفت که تجهیزات آب و فاضلاب یکی از مهم ترین بخش‌های هر کشوری میباشد، که در ادامه توضیح مختصر و به معرفی برخی از این نوع تجهیزات و همچنین کاربردهای مختلف آنها خواهیم پرداخت.

اگر پساب فاضلاب تصفیه نشده انباشته شود، تجزیه مواد آلی آن ممکن است منجر به تولید مقادیر زیادی گازهای بدبو شود. علاوه بر این فاضلاب تصفیه نشده معمولا حاوی میکروارگانیسم های بیماریزای فراوانی است که در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند و یا در برخی از فضولات صنعتی موجود هستند. فاضلاب شامل مواد مغذی نیز بوده است که می توانند سبب تحریک رشد گیاهان آبزی شوند، ضمن آنکه ممکن است ترکیبات سمی نیز داشته باشند، لذا به دلایل فوق انتقال سریع و بدون دردسر فاضلاب از منابع تولید و سپس تصفیه و دفع آن، نه تنها مطلوب، بلکه در جوامع صنعتی ضروری است.

انواع مختلف تجهیزات آب و فاضلاب :

تجهیزات آب و فاضلاب در کل به سه دسته اصلی تقسیم بندی میشوند که میتوان به تجهیزات آب و فاضلاب خانگی، تجهیزات آب و فاضلاب صنعتی و تجهیزات آب و فاضلاب شهری اشاره کرد و از همه مهمتر اینکه هر کدام چندین زیر مجموعه دارند و در این بخش از محصولات شرکت پلیمر صنعت در زیر توضیح مختصری خواهیم داد.

مهمترین بخش تجهیزات آب و فاضلاب :

  1. تجهیزات آب و فاضلاب خانگی
  2. تجهیزات آب و فاضلاب صنعتی
  3. تجهزات آب و فاضلاب شهری و بین شهری

تجهیزات آب و فاضلاب خانگی :

این نوع از تجهیزات جهت استفاده در مصارف خانگی و شامل دو بخش آب که میتوان به لوله‌ پلی اتیلن و مخزن پلی اتیلن و در بخش فاضلاب به لوله پلیکا ، لوله کاروگیت ، لوله پوش فیت ، منهول پلی اتیلن و سپتیک تانک که در بخش آب و فاضلاب نقش بسزایی دارند، اشاره کرد. با توجه به اینکه زمان‌های قدیما پساب خروجی فاضلاب‌های خانگی رو مستقیم وارد چاه‌های جذبی یا اگو شهری میکردند، و این امر در بلند مدت باعث گرفتگی چشمه‌های آب زیرزمینی میشد. با افزایش جمعیت و ساخت و سازهای شهری دیگر نمیتوان پساب رو وارد چرخه طبیعت کرد، منتها با استفاده از تجهیزات آب و فاضلاب اشاره شده که هر واحد خانگی بدون نیاز به چاه جذبی میتوان پساب رو مستقیم وارد اگو شهری کرد.

تجهیزات آب و فاضلاب شهری :

تجهیزات آب و فاضلاب شهری هم یکی از نیاز‌های اساسی و پایه ای هر شهر میباشد. ایجاد بخش آب و فاضلاب شهری و هدایت آن ها به مکان‌هایی جهت جمع آوری و تصفیه یکی از کارهای مهم برای حفظ سلامتی شهروندان و همچنین کمک به محیط زیست و بازیافت دوباره آب است. تجهیزات آب و فاضلاب شهری برای جمع آوری و انتقال آب و فاضلاب به تصفیه خانه مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین تمامی دستگاه‌های استفاده شده در تصفیه خانه نیز جزو تجهیزات آب و فاضلاب شهری به حساب می آیند. در ادامه به معرفی انواع تجهیزات آب و فاضلاب شهری و همچنین مزایای استفاده از آنها خواهیم پرداخت.

انواع تجهیزات آب و فاضلاب شهری :

تجهیزات آب و فاضلاب شهری از لوله‌هایی که از خانه‌ها خارج میشوند شروع شده و به سوی ایستگاه‌های تصفیه آب و فاضلاب ادامه می یابد. معمولا در برخی از کشور‌ها در ورودی ساختمان ها، کنتور را نصب میکنند تا از صاحبان خانه‌ها بر اساس میزان مصرفی مبلغی دریافت شود. نصب این کنتور‌های آب و فاضلاب در ایران مرسوم نیست و هزینه آب و فاضلاب بر اساس مصرف آب خانه‌ها محاسبه میشود.

در بخش هدایت و انتقال پساب فاضلاب به ایستگاه‌های تصفیه خانه‌ها از لوله‌هایی تولید شده از جنس پلی اتیلن سنگین با چگالی بالا، که بسیار مقاوم در برابر فشار و خوردگی هستند استفاده میشوند. این نوع از لوله ها، لوله کاروگیت نام دارند. لوله و اتصالات کاروگیت بخش اصلی تجهیزات آب و فاضلاب شهری را به خود اختصاص می دهند.