| سپتیک تانک |

| سپتیک – سپتیک تانک پلی اتیلن – سپتیک تانک فاضلاب – قیمت سپتیک تانک |

سپتیک تانک یکی از مهمترین بخش تصفیه فاضلاب در سیستم فاضلاب میباشد. این دستگاه به طور خلاصه میتوان گفت جهت جداسازی پساب های فاضلاب جامدات را از مایعات جدا می کند. که امروزه از این نوع مخزن در کل جهان که به آن مخزن سپتیک نیز گفته میشود در بخش تصفیه فاضلاب که پساب های انسانی وارد آن میشود و به مخزن بی هوازی نیز معروف شده است استفاده میشود.

مخزن سپتیک ( SEPTIC TANK ) جزو مهمترین بخش پالایش و پاکسازی فاضلاب میباشد و در پروژه های عمرانی فراوانی استفاده میشود. این دستگاه به عنوان دستگاهی مهم در پالایش فاضلاب در مراحل پاکسازی و تصفیه پیشرفته عموما در کشور تقاضای بالایی دارد و به روش ته نشینی و شناورسازی و در انتها به روش بیولوژیکی بی هوازی اقدام به تصفیه مقدماتی فاضلاب می نماید. فرآیند تصفیه فاضلاب بهداشتی در واحد های کوچک نیازمند سیستم هوادهی و پرورش باکتری های هوازی نیست و در صورتی که دبی پایدار و ثابتی در روند تولید فاضلاب وجود داشته باشد میتوان اقدام به نصب سپتیک تانک نمود.

سپتیک تانک چیست ؟

سپتیک تانک، چاه سپتیک، مخزن سپتیک، مخزن تصفیه فاضلاب که با نام های زیادی در بین خریداران و استفاده کنندگان این دستگاه شناخته میشود را می توان، خیلی ساده توضیح داد. که پساب فاضلاب انسانی وارد مخزن میشود و طی فرآیندی آلودگی را کاهش میدهد و سر ریز آن که وارد آب های زیرزمینی ( اگو شهری یا چاه جذبی ) منابع طبیعی میشود کاملا بدون ضرر و مورد تاییدیه نیز میباشد. این نوع دستگاه دارای یک مخزن، یک عدد ورودی، یک عدد خروجی و دریچه منهول ( آدم رو ) در بالای مخزن که جهت تصفیه فاضلاب کاملا مهندسی شده طراحی و تولید میشود.

سپتیک تانک از نگاه زیست محیطی باعث میشود باکتری ها به آب های زیر زمینی آسیب نرساند. پسابی که از سپتیک تانک خارج میشود قابلیت آشامیدن ندارد ولی در حالت کلی بافت های آن بقدری تجزیه شده است که با چند مکانیزم ساده عبور از فیلترهای درون خاک و چاه به راحتی می تواند به آب بیرنگ و بی بو تبدیل گردد.

سپتیک تانک از دیر باز در تمامی اروپا مورد توجه دست اندرکاران امر تصفیه فاضلاب بوده است. سپتیک تانک برای اولین بار در ایتالیا بصورت پیش ساخته بتنی تولید گردید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی سپتیک تانک نیز از حالت بتنی پیش ساخته به سمت سپتیک تانک فایبرگلاس و سپتیک تانک پلی اتیلن که هر دو بصورت آماده در کارخانه تولید میشوند در حال گذر است.

انواع سپتیک تانک :

همانطور که اشاره، سپتیک تانک ها در کل که از نظر نوع جنس بدنه به چند دسته تقسیم میشوند ولی از نظر کارایی و کاربرد با یکدیگر در یک محدوده میتوان کنار هم گذاشت. سپتیک تانک تولید شده از یک مخزن که در نوع پلی اتیلن به صورت بیشتر استوانه ایی افقی که بنا به درخواست کارفرما میتوان عمودی نیز تولید کرد، در نوع بتنی به صورت استوانه ایی عمودی و در نوع فایبرگلاس که کمترین استفاده رو دارد هم میتوان به صورت استوانه و مکعبی تولید کرد که جهت فضاهایی که محدودیت ابعادی دارند استفاده میشود.

بیشترین نوع مورد تایید و از نظر عملکرد کارایی پلی اتیلن سهم زیادی در بخش سپتیک تانک رو به خود اختصاص داده است. مخزن سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب مورد استفاده میشود به سه دسته سپتیک تانک بتنی، سپتیک تانک پلی اتیلن و سپتیک تانک فایبرگلاس تقسیم بندی میشوند که هر کدام بسته به شرایط و نوع پروزه مورد استفاده قرار می گیرند ولی از نظر کارایی و نوع مکانیزم تصفیه با هم میتوان جزو یک دسته باشند. سپتیک تانک ها به صورت ضدآب و فاقد هرگونه منفذ جهت نفود آب و به گونه ای طراحی و تولید میشوند تا بارهای پیش بینی شده در مرحله طراحی را تحمل کنند.

سپتیک تانک بتنی :

مخزن بتنی سپتیک که از قدیم در بخش تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار گرفته و از نامش پیداست تولید شده از سیمان که به صورت بتن میباشد و بیشتر با نام سپتیک تانک پیش ساخته در بخش تصفیه فاضلاب شناخته میشود. شکل و ظاهری آن به صورت استوانه و حالت عمودی ( ایستاده ) دارد به صورت قالبی تولید میشود. که سپتیک تانک بتنی مکعبی نیز جزو سپتیک تانک های بتنی است که با نام سپتیک درجا و البته مخزن مکعبی به صورت دستی و مونتاز در محل اجرا میشود.

مشخصات فنی سپتیک تانک بتنی :

از آنجایی که مخازن سپتیک بتنی تولید شده از سیمان و به صورت قالبی که در حجم های تقریبا ثابت و به صورت عمودی می باشند. لایه داخلی سپتیک تانک بتنی با بتن تیپ ۵ ضد سولفات با عیار ۳۰۰ و با چسب بتن آب بند و استفاده از آرماتور که با فاصله ۲۰ سانتیمتری در قالب ها از بیش آماده شده اند و بیرون سپتیک با ایزوبام پوشش داده میشود. قسمت داخلی به ۴ بخش ته نشینی، آشغالگیری، گندزدایی و پساب خروجی تقسیم میشود. ورودی و خروجی های از بالا و روبروی هم با فاصله ارتفاع ۷ سانتیمتر از هم تعبیه شده اند.

حجم های تولیدی سپتیک تانک بتنی :

سپتیک تانک های بتنی معمولا برای پیش تصفیه فاضلاب های خانگی، ویلایی و مکان هایی که حجم پساب روزانه انها کم است بیشترین مورد استفاده را دارد. حجم سپتیک بتنی در سه سایز ۳، ۵ و ۱۰ متر مکعب میباشد یعنی بیشتر از ۱۰ متر مکعب برای نوع بتنی از نظر حمل و نقل به دلیل سنگینی مخزن قابل حمل و اجرا نمیباشد. در نتیجه اگر حجم مرد نظر برای یک ساختمان ۲۰ متر مکعب در نظر گرفته شود باید دو دستگاه ۱۰ متر مکعب و به صورت کوبل به همدیگه نصب و اجرا نمود. ولی خوشبختانه در شرکت پلیمر صنعت حجم های دیگر غیر از حجم های اشاره شده بالا البته تا ۱۰ متر مکعب ( ۴، ۶ و ۸ متر مکعب ) نیز تولید و عرضه میشود.

آب بند کردن سپتیک تانک بتنی ( پیش ساخته ) :

آب بند کردن سپتیک تانک بتنی یکی از مهمترین موارد بعد از تولید میباشد. چنانچه در صورت بعد از تولید و نصب دستگاه فاضلاب وارد شده به مخزن نشت پیدا کند این امر باعث آسیب رسیدن به محیط زیست و آب های زیرزمینی میشود. تنها روشی که برای آب بند کردن مخازن بتنی سپتیک باید انجام داد استفاده از پر کردن مخزن با آب میباشد.

بعد از تولید و خشک شدن کامل بدنه و مونتاز سپتیک بتنی در کارخانه معمولا سپتیک های پیش ساخته را با با آب پر کرده و به مدت یک روز ( ۲۴ ساعت ) و بعد از زمان درج شده اگر آب داخل مخازن کم نشد یعنی سپتیک تانک مورد نظر از نظر آب بندی و استفاده جهت تصفیه مورد تایید میباشد. ولی از آنجایی که ممکن است در بعضی از موارد مقداری از آب درون سپتیک تانک کم شود که این مساله هشدار از عدم آب بند بودن مخزن می دهد که تولید کننده موظف است مخازنی که ایراد دارند را از نو تولید و یا تعمیر کنند. معمولا معیار آب بندی برای مخازن ۵۰۰۰ لیتری که نصف مخزن در زمان بررسی آب بندی خالی شود رد و مورد تایید نمی باشد.


سپتیک تانک بتنی


سپتیک تانک پلی اتیلن :

تانک سپتیک پلی اتیلن، تولید شده از مواد اولیه پلی اتیلن سنگین با گرید های PE100 و PE80 به صورت افقی و به حالت نصب دفنی و غیر دفنی جهت تصفیه پساب فاضلاب های انسانی، صنعتی اولیه و روان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از سپتیک تانک پلی اتیلن در بیشتر موارد به صورت افقی مورد استفاده میشود ولی در بعضی از پروژه ها به دلیل محدودیت فضا از حالت عمودی هم نیز استفاده میشود و سپتیک تانک های پلی اتیلن امروزه با وجود مزایایی زیادی که دارند بیشتر از نوع بتنی و فایبرگلاس مورد توجه قرار گرفته است.

طراحی سپتیک تانک پلی اتیلن با استفاده از تکنولوژی جدید باعث شده است که پساب های ورودی به سپتیک تانک پلی اتیلن با خروجی تا ۶۰ درصد توان تصفیه فاضلاب را دارند و این امر باعث محبوبیت این نوع از سپتیک تانک شده است. میتوان در نهایت گفت طراحی سپتیک تانک پلی اتیلن باعث شده که با خیال راحت سر ریز پساب خارجه بتوان با خیالی راحت آن را وارد اگو شهری یا چاه جذبی کرد تا باعث عدم آسیب به چشمه های آب زیرزمینی شود.

مشخصات فنی سپتیک تانک پلی اتیلن :

سپتیک تانک پلی اتیلن از مواد اولیه پلی اتیلن HDPE100 سنگین تولید شده در پتروشیمی هایی همچون مارون، امیرکبیر و شازند و دارای مستربج مشکی بهمراه آنتی یووی در حجم های ۳ تا ۱۰۰ متر مکعب به صورت یکپارچه تولید میشوند. تمامی سپتیک تانک دارای یک عدد ورودی فاضلاب و یک عدد لوله خروجی با قطرهایی ۴، ۵ و ۶ اینچ لوله پلی اتیلن تک جداره به دلخواه مشتری بر روی عدسی مخازن جوش داده میشود. لوله ورودی در بالاترین بخش مخزن رو عدسی و لوله خروجی روبروی ورودی در بخش دیگر عدسی با ارتفاع ۱۰ سانتیمتر از ارتفاع مخزن جوش داده میشود.

سپتیک تانک های تولیدی شرکت پلیمر صنعت دارای دو عدد دریچه بازدید ( آدم رو ) پلی اتیلن به قطر ۶۰۰ میلیمتر با ارتفاع ۲۰ سانتیمتر تهیه شده از لوله کاروگیت و یک عدد لوله ونت به قطر ۲ یا ۳ اینچ به صورت عصایی بر روی تاج مخزن نصب می شود. تمامی سپتیک تانک قابلیت تولید با قطر و طول ها به سفارش مشتری و بهمراه یک عدد دیواره جداکننده تولید می شوند. ضخامت بدنه این مخازن از ۵ سانتیمتر تا ۱۰ سانتیمتر که بسته به قطر مخزن مشخص می گردد.

اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک پلی اتیلن :

| لوله ورودی

شامل لوله با سایز دلخواه که به صورت عمود برعدسی اول سپتیک تانک و در بالاترین نقطه ممکن تعبیه گردیده است. فلنج سر لوله ورودی به سپتیک تانک بستگی به جنس لوله خروجی ساختمان دارد ( البته در بیشتر مواقع از لوله پلی اتیلن تک جداره ) و چنانچه لوله ورودی به سپتیک تانک از جنس کاروگیت باشد می بایست از مادگی یا کوپلر در عدسی ورودی سپتیک تانک استفاده نمود.

| سیفون ورودی

که با نصب زانویی ۹۰ درجه در طرف دیگر ( داخل سپتیک تانک ) پشت عدسی رو سری لوله ورودی تعبیه می گردد. این سیفون باعث جلوگیری از برگشتن بوی بد درون سپتیک تانک بهنگام عدم استفاده طولانی مدت و خشک شدن سیفون و شترگلویی چشمه سرویس بهداشتی به درون واحد می گردد. سر این لوله ۹۰ درجه همواره داخل آب است و گاز متان حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی نمی تواند به مجاری ورودی سپتیک تانک برگردد.

| مخزن اول ( ته نشینی )

در طول بدنه سپتیک تانک از حجم مخزن یا به عبارتی دیگر میتوان گفت ۷۰ درصد مخزن را بخش ته نشینی اختصاص شده است. در این بخش پساب خروجی ساختمان از طریق لوله ورودی وارد این بخش می شود و جامدات ( فضولات ) سنگین در این بخش ته نشین شده که دیواره جدا کننده چسبیده به این بخش می باشد و مانع از ورود پساب جامدات به بخش دیگر مخزن میشود.

| دیواره میانی ( بافل جداکننده )

این دیواره که در بالا اشاره شده در انتهای ۱.۳ مخزن تعبیه و جوش داده میشود. وظیفه اصلی بافل جدا سازی بخش ته نشینی با پساب تصفیه شده میباشد و از لحاظ مکانیکی هم باعث پایداری و مقاوم بودن مخزن میشود. البته لازم به ذکر است بافل از قسمت پایین کاملا چسپیده به بدنه مخزن و از بالا حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتیمتر ( بسته به حجم مخزن ) خالی میباشد تا پساب زلال راحت و بدون فضولات وارد بخش دیگر مخزن شود. ضخامت دیواره میانی درون سپتیک تانک بدلیل فشار برابر سیال دو طرف این بافل پارامتر قابل اهمیتی نیست لیکن جوش دو طرف بافل به دلیل تکانه های ناشی حرکت سیال درون سپتیک تانک بسیار مهم است.

| مخزن دوم ( زلال ساز )

بخش دوم سپتیک تانک رو که ۳۰ درصد از حجم مخزن رو تشکیل داده است، مخزن زلال ساز نام دارد. پساب فضولات که در بخش اول ته نشین شد و مایعات و چربی ها به دلیل سبکی وزن وارد این بخش میشود.

| لوله خروجی ( سر ریز )

معمولا این لوله که در بالای عدسی بخش ته نشینی و با فاصله ۱۰ سانتیمتر روبروی لوله ورودی جوش داده میشود. و این لوله هم همانند لوله ورودی مخزن در بیشتر اوقات از لوله پلی اتیلن تک جداره استفاده میشود که لوله سر ریز سپتیک تانک نامیده میشود و از بیرون با استفاده از رینگ و فلنچ یا در لوله های دوجداره کاروگیت با کوپلر و واشر متصل میشه به چاه جذبی یا اگو شهری که پساب تصفیه شده ( مایعات ) را هدایت می کند.

| سیفون خروجی

سیفون خروجی هم همانند سیفون ورودی در بالای لوله خروجی در داخل مخزن که به اندازه ۳/۱ ارتفاع مخزن با زانو ۹۰ درجه جوش و وظیفه آن جلوگیری از ذرات چربی و روغن به بیرون میشود.

| ونت هوا

ونت هوا سپتیک تانک باعث فراهم شدن مسیری جهت عبور گازهای حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی همچون هیدروسولفور و گاز متان درون سپتیک تانک که بر روی تاج مخزن جوش داده میشود و بعد از نصب و دفن سپتیک تانک به بالاترین نقطه ساختمان هدایت می گردد.

در بعضی از پروژه ها که سپتیک تانک در وسط محوطه نصب می گردد ضرورت دارد ونت گازها از طریق لوله تک جداره زیر خاک به سمت کناره های ساختمان هدایت گردد و نهایتا به همراه سایر ونت های سرویس های بهداشتی به سمت بالاترین نقطه ساختمان منتقل می گردد. علت عصایی بودن ونت سپتیک تانک جلوگیری از بسته شدن مجرای آن بواسطه ساختن لانه توسط پرندگان روی دهانه ونت از یک سو و جلوگیری از جریان پیدا کردن آب باران به درون سپتیک تانک میباشد.

| دریچه منهول ( آدم رو )

دریچه های آدم رو که در بالای مخزن ( روی تاج مخزن ) نصب و جوش داده میشوند. قطر این آدم روها باید ۶۰۰ میلیمتر باشد تا افراد به راحتی جهت بازرسی و تست سپتیک تانک وارد مخزن شوند. سپتیک تانک های پلی اتیلن معمولا دوتا دریچه بازدید دارند که یکی در بالای بخش اول ( ته نشینی ) و دومی در بالای بخش سر ریز نصب می شود. البته از منهول ( آدم رو ) ها جهت تخلیه پساب فضولات داخل سپتیک تانک هم استفاده میشود.

با توجه به سابقه چند ساله سپتیک تانک و راضی بودن از این محصول جهت پیش تصفیه فاضلاب استفاده از آن در پروژه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب ساختمان های مسکونی، ویلاها، هتل ها، مراکز درمانی، بیمارستان ها، پادگان ها و فاضلاب های شهری میتوان استفاده نمود که بسیار پرکاربرد نیز می باشند بدلیل مزایای بسیار زیاد سپتیک تانک پلی اتیلن نسبت به سایر انواع دیگر سپتیک تانک از جمله سرعت بالا در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن، قیمت کمتر نسبت به سپتیک تانک کامپوزیت با مزایای مشابه و وزن کم این نوع سپتیک تانک و می توان به مهمترین مزایای سپتیک تانک که در زیر توضیح دادیم اشاره کرد.

مهمترین مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن :

استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون نمودن آن
مقاومت بسیار بالا در مقابل خورندگی و مواد شیمیایی
با توجه به امکان دفنی بودن سپتیک تانک در زیر زمین مکانی را اشغال نمی نماید
مناسب برای زمین هایی که قدرت جذب آب بسیار کمی دارند و یا در نقاطی که سطح آبهای زیر زمینی در آن بالا باشد

نحوه عملکرد سپتیک تانک :

سپتیک تانک در واقع یک مخزن ته نشینی کوچک است که پساب فاضلاب خروجی ساختمان شامل فضولات و مایعات میباشد بواسطه لوله ورودی سپتیک تانک وارد تانک سپتیک که مخزن در داخل که توسط یک دیواره به دو بخش نامساوی تقسیم شده است و به نوعی طراحی گردیده است که فاضلاب ورودی به آن بین ۱ تا ۳ روز باقی می ماند. مواد جامد فاضلاب دفع شده از لوله ها، پس از ورود به سپتیک تانک در قسمت اول مخزن در کف ته نشین شده و در مدت زمان طولانی تحت اثر باکتری های بی هوازی بصورت لجن در می آید.

باکتری های بی هوازی موجود در سپتیک تانک اکسیژن مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی، معدنی موجود در فاضلاب بدست آورده و با احیای لجن و فاضلاب، آن را بصورت مواد آلی ناپایدار و در نتیجه به پساب تبدیل می نماید. چربی و روغن به دلیل وزن سبک به صورت شناور بر روی سطح تجمع می یابند و از بالای دیواره وسط و به بخش دوم مخزن سر ریز می شوند و با لوله خروجی که بر روی عدسی نصب شده به سمت چاه جذبی هدایت میشوند.

در خصوص نحوه عملکرد سپتیک تانک معمولا محاسبات حجم سپتیک تانک جهت استفاده خیلی مهم میباشد و اگر به صورت کاملا مهندسی محاسبه گردد براساس سر ریز روزانه مایعات فضولات ته نشین شده در مخزن به صورت کامل ته نشین شده و به مرو زمان در اثر فعل و انفعالات باکتریایی شروع به خود خوری کرده و حجم آن کاسته شده و بین ۱ تا ۲ سال احتیاج به خالی کردن البته به صورت جزئی در کف مخزن باید تخلیه شود.

در خصوص نحوه عملکرد سپتیک تانک میتوان نتیجه گرفت که فاضلاب درون سپتیک تانک از چند لایه تشکیل می گردد. جامداتی که سبک تر از آب ( مانند روغن و چربی ها ) به سمت بالا و روی سطح شناور می شوند و یک لایه کف مانند روی سطح شکل می دهند. جامدات سنگین تر از آب در کف سپتیک تانک قرار می گیرند و یک لایه از لجن را در کف سپتیک تانک تشکیل می دهند که در این میان یک لایه میانی باقی می ماند که همان فاضلاب تصفیه شده میباشد.

ارتباط بین بخش اول و دوم سپتیک تانک به نوعی میباشد که امکان عبور مواد ته نشین شده و چربی های شناور شده از قسمت اول سپتیک تانک به قسمت دوم بدون انجام یافتن تصفیه امکان پذیر نمی باشد و در نهایت پساب تصفیه شده از طریق یک لوله خروجی از سپتیک تانک خارج می گردد.

سپتیک تانک فاضلاب :

سپتیک تانک فاضلاب به معنی گند انباری است که شرایط را برای باکتری های بی هوازی آماده می کند تا بتوانند تمامی جامدات را به مایع تبدیل نموده و جدب آن به چاه جذبی را آسان نماید. در نگاه تخصصی سپتیک تانک دستگاهی است که به تصفیه فاضلاب کمک نموده که پساب خروجی از آن یا به تصفیه خانه مرکزی هدایت گردد و یا به درون چاه جذبی هدایت کرد.

سپتیک تانک فاضلاب غالبا در جاهایی که شبکه جمع آوری فاضلاب شهری موجود نمیباشد و تصفیه خانه شهری برای فاضلاب وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد. سپتیک تانک اشاره به تصفیه و هضم در شرایط بی هوازی فاضلاب را دارا بوده که در قسمت اول سپتیک تانک رخ میدهد و باعث تجزیه و تصفیه فاضلاب میگردد و فاضلاب زلال سازی شده به قسمت دوم وارد گردیده و از خروجی به داخل چاه جذبی یا ترانشه جذبی تخلیه میگردد.

ولی نکته مهم در سپتیک تانک این است که بار آلودگی میکروبی از یک سو وبوی تعفن حاصل از فعالیت باکتری های بی هوازی و واکنش های شیمیایی که موجب تولید گاز متان و دی اکسید سولفور میگردد از سوی دیگر بعد از استفاده از سپتیک تانک فاضلاب از بین نمیرود لذا باید مراحل زیر انجام شود.

حتما می بایست برای دستگاه سپتیک از ونت هدایت گازهای بدبو به بالاترین نقطه ساختمان استفاده کرد. و پساب خروجی از سپتیک تانک فاضلاب بهیچ عنوان قابل استفاده جهت آبیاری فضای سبز روی سطح زمین نمیباشد. بمنظور بالا بردن کارآیی سپتیک تانک می باید از ریختن آنچه که موجب از بین رفتن باکتری های بی هوازی می گردد از جمله مواد شوینده آنتی باکتریال، آب باران که غنی از اکسیژن است و… جلوگیری نمود.

تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی :

منظور از تصفیه فاضلاب به روش بی هوازی یعنی دخالت باکتری های بی هوازی در فعالیت و تجزیه مواد که این فعالیت اولین بار سه میلیارد سال پیش رخ داد که باکتری های هتروتروف بودند. این باکتری ها برخلاف باکتری های امروزی دارای کپسول بومن برا یمدافه از خود نداشتند ولی در عوض برجستگی هایی به مانند مژه داشتن که دارای سم ضعیفی بود که خود را در برابر دشمن حفاظت کنند.

این انباشتگی باعث بوجود آمدن محیطی اسیدی در بخش اول سپتیک تانک میشود و این محیط اسیدی باعث فعالیت میکروارگانیسم های بی هوازی میگردد که این باکتری ها باعث تجزیه مواد فاضلابی شده و پساب بالا می آید. بخش دوم محلی برای انباشتگی پساب تولید شده در سپتیک تانک نیز میباشد. در اینجا پساب که مایع است روی هم میمانند و از طریق خروجی سپتیک تانک وارد چاه جذبی میشود که هیچگونه بارآلودگی خطرناکی برای محیط زیست ندارد.

تصفیه فاضلاب در سپتیک تانک :

فاضلاب پس از ورود به سپتیک تانک و به علت کاهش سرعت جریان هیدرولیکی، قسمتی از مواد معلق خود را بصورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر خارج می گردد. درجه آلودگی فاضلاب خروجی از سپتیک تانک تقریبا معادل درجه آلودگی فاضلاب خروجی از ته نشینی اولیه خواهد بود و درصد شکست بار آلی و حذف مواد آلاینده در سپتیک تانک ها رقم قابل توجهی نخواهد بود. مواد ته نشین شده بصورت لجن در کف انباره به کمک باکتری های بی هوازی هضم میشوند بطوری که انباره هر دو سال یکبار ( در صورت سر ریز به اگو شهری یا چاه جذبی ) نیاز به خالی کردن لجن خواهد داشت.

روش قابلیت لازم برای رسانیدن خروجی فاضلاب به استانداردهای محیط زیست را دارا نمیباشد. در حقیقت سپتیک تانک اعم از بتنی، پلی اتیلن، فایبرگلاس و حتی سپتیک تانک های ساخته شده از آجر ( سنگی ) موجب جلوگیری از کورشدن سوراخ های چاه جذبی می گردد و از پخش شدن فاضلاب بدون انجام واکنش توسط باکتری بی هوازی روی مولکول های آن جلوگیری می کند.

 کاربرد سپتیک تانک در ساختمان :

درزمان های قدیم که موضوع ساخت مجتمع های مسکونی مطرح نبود و اغلب واحدها به صورت ویلایی بود استفاده از یک چاه جذبی بدلیل وجود زمان کافی برای فعالیت باکتری های بی هوازی وانجام واکنش های شیمیایی روی فاضلاب اندک خروجی از واحد ویلایی می توانست به تنهایی بار آلودگی پساب فاضلاب را آنقدر کاهش دهد که جذب آن به دل خاک و سفره های آب زیرزمینی مشکلی برای محیط زیست بوجود نمی آورد.

اما امروزه بدلیل محدودیت های بشر از جمله قیمت بالای واحدهای ویلایی تقریبا آپارتمان نشینی در تمامی جهان مد شده است. این موضوع سبب آن گشته است که پساب فاضلاب مجتمع های مسکونی آنقدر زیاد بشود که چاه جذبی و باکتری های بی هوازی درون آن فرصت کافی برای انجام واکنش های شیمیایی روی پساب جامد و تبدیل آن به پساب مایع را نداشته باشند. اینرو و بواسطه تحقیقات انجام گرفته توسط دانشمندان و دست اندرکاران محیط زیست دستگاهی بنام سپتیک تانک فاضلاب اختراع و به بشر معرفی شد.

کاری که سپتیک تانک انجام می دهد این است که فاضلاب جامد خروجی از ساختمان و مجتمع های مسکونی را گرفته و از طریق مهیا نمودن فضا و شرایط لازم برای انجام واکنش های شیمیایی که موجب دگرگونی ساختار فاضلاب می گردد موجبات جذب آن به چاه جذبی که قدرت جذب محدود دارد را فراهم می کند. تعمیر و نگهداری دوره ای سپتیک تانک پلی اتیلن نیز بسیار ضروری و لازم است. این کار برای حذف مواد جامدی که در ته مخزن باقی می ماند و به تدریج باعث پر شدن مخزن شده که این امر باعث کاهش عملکرد سپتیک تانک پلی تیلن میشود.

سپتیک تانک آماده :

تانک سپتیک آماده به دستگاهی گفته میشود که بتوانیم در کارخانه تولید کرده و فقط در محل پروژه جاگذاری و آماده بهره برداری باشد. این نوع سپتیک تانک ها می توانند از جنس فایبرگلاس یا پلی اتیلن نیز باشند. البته جنس این سپتیک تانک بر حسب نیاز مشتری می تواند تولید گردد.

مثلا اگر بخواهید در روی زمین مستقر و راه اندازی کنید بهتر است از سپتیک تانک فایبرگلاس استفاده کنید. چرا که این نوع سپتیک تانک نمی تواند هیچگونه بار ترافیکی را تحمل نماید. اما اگر از سپتیک تانک پلی اتیلن می توانید در زمین دفن کنید و حتی روی بخش دفن شده، عبور و مرور نیز انجام پذیرد. چرا که این نوع سپتیک تانک میتواند فشار بالای انباشتگی خاک را تا مرز ۶۴ کیلونیوتن بر متر مربع را تحمل نماید.

شرایط لازم جهت نصب سپتیک تانک :

باید از چاه های آب و ساختمان ها حداقل فاصله ممکن را داشته باشد
هنگام نصب باید یک متر از ارتفاع و نیم متر از هر دیواره بیشتر حفر گردد
باید عمق نصب به اندازه ای باشد تا فاضلاب به صورت ثقلی به آن وارد شود
محل نصب سپتیک تانک باید زیرسازی و رگلاژ شود و شیب زیر آن صفر باشد
خروجی پساب سپتیک تانک به هیچ وجه نباید برای آبیاری سبزیجات و کشاورزی استفاده شود
معمولا از فونداسیون با ضخامت ۲۰ سانتی متر و به صورت آرماتور بندی شده استفاده میشود
بعد از جاگذاری سپتیک تانک باید خاک باقی مانده را الک کنیم و اطراف سپتیک تانک را با آن پر کنیم

قیمت سپتیک تانک :

به دلیل عدم ثبات قیمت مواد اولیه، دستمزد و برخی از آیتم های تولید در اینجا از قیمت دقیق انواع سپتیک تانک معذور هستیم. اما در کل قیمت سپتیک تانک بسته به حجم مخزن، دفنی یا غیر دفنی و نوع اتصالات بستگی دارد. سپتیک تانک های بتنی که در تعداد حجم و اتصالات آنها به صورت ثابت و عدم تغییر قالب البته به صورت سفارش و تعداد بالا امکان پذیر میباشد و روزانه می توانید از کارشناسان شرکت قیمت ها رو بگیرید.

اما نکته مهم در مورد قیمت مخزن پلی اتیلن بسته به آیتم های همچون حجم مخزن سپتیک ( از ۳ متر مکعب تا ۱۰۰ متر مکعب )، دفنی یا غیر دفنی نمودن سپتیک تانک که در بیشتر موارد به صورت دفنی استفاده میشود، سایز و تعداد اتصالات ( ورودی و خروجی )، تغییر در قطر آدم رو و….. بستگی دارد.

شما عزیزان و خریداران عزیز جهت قیمت دقیق تانک سپتیک می توانید روزانه قیمت انواع سپتیک تانک اعم از بتنی و پلی اتیلن رو با توجه به سپتیک تانک های آماده که در کارخانه تولید میشود و در صورت تغییر در نوع قطر و طول و حالت افقی یا عمودی سپتیک تانک و به صورت سفارشی می توانید نقشه سپتیک تانک را در اختیار کارشناسان قرار داده تا قیمت و مشخصات فنی رو برای شما ارسال کنند.

۴.۴/۵ (۷ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست