| چربی گیر |

| چربی گیر – چربی گیر فایبرگلاس – چربی گیر پلی اتیلن – قیمت چربی گیر |

از مهم ترین آلاینده های موجود در فاضلاب صنایع مختلف، وجود روغن و چربی در پساب خروجی آنها می باشد. گاهی اوقات میزان چربی و روغن ها به قدری بالاست که حذف آنها ضرورت پیدا می کند. با ورود چربی و روغن به شبکه جمع آوری فاضلاب مشکلاتی از جمله رسوب ذرات چربی و روغن گرفتگی در دیواره لوله ها و اتصالات می کند. غلظت آلاینده های فوق در بعضی موارد به میزانی بالاست که بکارگیری یک واحد چربی گیری جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر نظیر آلودگی محیط زیست و گرفتگی چاه و انسداد مورد نیاز است. دستگاه چربیگیر به منظور تصفیه فاضلاب های تولیدی آشپزخانه ها، رستوران ها، کارواش، قالیشویی و واحد پیکینگ در صنایع فولاد و تصفیه خانه های واحدهای صنعتی غذایی، لبنی، کشتارگاه ها و … کاربرد فراوانی دارد.

به سبب کارایی و هزینه کم روش شناور سازی ثقلی، امروزه در اغلب موارد از روش جداسازی برای حذف چربی و روغن ها از فاضلاب استفاده می شود. در این روش تصفیه فاضلاب بصورت فیزیکی است که در پروسه نیاز به هیچ گونه تجهیزات الکترومکانیکالی وجود ندارد. انجام فرآیند تصفیه بر اساس اختلاف وزن مخصوص روغن و چربی ها که کمتر از فاضلاب و در حدود ۹/۰ گرم بر سانتیمتر مکعب است صورت می پذیرد، این ذرات تمایل به شناوری بر روی سطح فاضلاب را دارند. به منظور انجام این فرآیند تنها لازم است که یک محیط آرام و بدون اغتشاش برای فاضلاب فراهم گردد.

چربی گیر چیست ؟

چربی گیر یا چربیگیر فاضلاب، پکیج جداسازی چربی و مواد روغنی از مایعات و آب است. وظیفه اصلی چربیگیر جمع کردن چربی و روغن از پساب ها می باشد. به منظور جداسازی ذرات چربی و روغن از فاضلاب آشپزخانه و رستوران ها می بایست قبل از اتصال پساب خروجی فاضلاب به شبکه اصلی و یا تخلیه به چاه از یک واحد چربیگیر ( GREASE TRAP ) بهره گرفت. استفاده از چربی گیر ضمن سادگی کاربرد، هزینه بسیار کمتری را به همراه دارد.

با توجه به اینکه چربی دارای وزن کمتری از فاضلاب دارد در صورت ایجاد شرایط محیطی مناسب می توان با استفاده از دستگاه چربی گیر، که پساب چربی موجود در فاضلاب به راحتی به سطح فاضلاب آمده و می توان آن را از جریان فاضلاب حذف کرد. استفاده از چربیگیر این شرایط را برای فاضلاب آشپزخانه ها فراهم می کند و در صورت کاربری مناسب، قادر به حذف بیش از ۹۸ درصد چربی موجود در جریان فاضلاب خواهد بود. چربیگیرها را می توان بر روی زمین، داخل زمین، داخل آشپزخانه یا بیرون ساختمان نصب کرد و بر همین اساس نیز جنس و مقاومت آن تعیین می شود.

روش کار چربیگیر :

چربی گیر روش کار بسیار ساده ای دارد، چربی گیر با گرفتن هر چربی و هر مواد جامد و مایعی کار می کند و این کار را نیز به خوبی انجام می دهد و چربی های موجود را از آب جدا می کند به این صورت که چربی گیر دارای دو لگن مجزا است که در لگن اول که هر ماده ای از لوله فاضلاب وارد آنجا می شود سرد شده و موجب جمع شدن روغن و مواد جامد بر روی سطح آب می شود و در کف لگن اول لوله های نصب شده که به مایع اجازه می دهد به لگن دوم وارد شود و بدین صورت است که مراحل تصفیه آب شکل می گیرد. و همچنین این را باید در نظر گرفت که اگر چربی گیر به طور منظم تمیز کاری نشود موجب گرفتگی و ترکیدگی لوله ها شود.

کاربرد دستگاه چربی گیر :

پایین آوردن آلودگی آب به هنگام ورود به تصفیه خانه.
جلوگیری از ورود روغن و چربی از فاضلاب به داخل چاه جذبی و جلوگیری از مسدود شدن و گرفتگی چاه جذبی.
جلوگیری از پر شدن سریع چاه جذبی به دلیل ورود چربی و ذرات معلق به دلیل تعبیه آشغال گیر در داخل چربی گیر.

مشکلات ناشی از ورود چربی و روغن به چاه جذبی :

ورود فاضلاب های حاوی چربی و روغن به شبکه جمع آوری فاضلاب که در بالا اشاره شد باعث رسوب ذرات چربی و روغن در دیواره لوله ها و اتصالات، بدنه چاه فاضلاب و به طبع گرفتگی اتصالات و پر شدن بی جهت و مکرر می شود. از طرف دیگر در اکثر رستوران ها  مستقیماً پساب آشپزخانه را به داخل چاه تخلیه می کنند. این عمل باعث گرفتگی روزنه های موجود در دیواره چاه خاکی و در نتیجه کاهش درصد جذب بدنه چاه خاکی می گردد. بنابراین استفاده از چربیگیر جهت جداسازی و حذف ذرات معلق چربی و روغن از پساب، قبل از ورود به شبکه فاضلاب امری ضروری و اجتناب ناپذیر می باشد.

انواع چربی گیر :

چربی گیر ها را می توان از متریال های مختلف همچون بتن، فایبرگلاس و پلی اتیلن تولید کرد که هر کدام از این نوع چربی گیر ها در نهایت از نظر کارایی همانند همدیگر عمل می کنند و نوع آنها بسته به موقعیت و کاربرد محل با هم فرق دارند.

چربیگیر بتنی :

چربیگیر های بتنی یکی از قدیمی ترین نوع چربی گیر در قدیم می باشند. این نوع از چربی گیر در حدود ۳۰ سل قبل و حتی می توان گفت بیشتر در صنایع مختلف جهت جداسازی استفاده شده است. چربی گیر بتنی که از نامش پیداست تولید شده از بتن و به صورت قالبی و بیشتر به صورت مکعبی در کراخانه تولید می شود. نحوه استفاده از آن بیشتر به صورت دفنی و بدون بار ترافیکی استفاده می شود.

معایب نوع بتنی بیشتر از مزایای آن هست، به دلیل اینکه بتن تقریبا قابل نفوذ می باشد و پس از وارد شده پساب فاضلاب به داخل چربی گیر به مرور زمان پساب به بدنه چسبیده و اگر به طور مرتب بازدیدهای دوره ای انجام نشود کم کم از نظر کارایی آن کاسته و مواد داخل چربی گیر روانه فاضلاب می شود. از این رو چربی جمع شده باید روزانه و به صورت مرتب خالی شود در غیر اینصورت می توان گفت راندمان کاری آن به صفر می رسد. پساب وارده به داخل چربی گیر بتنی به دلیل تقریبا اسیدی بودن به مرور زمان که در داخل و بیشتر در گوشه های بدنه چربی گیر نفوذ کرده و باعث رشد باکتری ها می شود و همین امر خوردگی به بدنه چربی گیر بتنی حمله کرده و سوراخ می شود. از مهمترین معایب چربی گیر بتنی می توان به وزن سنگین و جانمایی آن اشاره کرد.

چربی گیر فایبرگلاس :

فایبرگلاس از ترکیب الیاف شیشه، رزین و ماسه سیلیسی تشکیل شده که دارای خواص مطلوب می باشد. چربیگیر فایبرگلاس در صنعت آب و فاضلاب نسبت بتنی بیشترین استفاده و کمترین معایب را دارد. استفاده از فایبرگلاس در ساخت چربی گیر علاوه بر سبکی، باعث استحکام بسیار بالا و طول عمر طولانی آن خواهد شد. چربی گیر های فایبرگلاس معمولا در خارج از آشپزخانه و در داخل زمین نصب می شوند تا اجازه جریان ثقلی به فاضلاب چرب داده شود. انتهای لوله خروجی چربی گیر در داخل فاضلاب شناور است تا باعث خروج پساب چربی گیری شده شود. اساس کار چربی گیر فایبرگلاس بر اساس یک قاعده ساده ثقلی استوار است.

چربی گیر های فایبرگلاس خود با دو نوع تولید و عرضه می شوند. نوع اول آن به صورت استوانه افقی و در محل کارخانه تولید و به محل ارسال می شود. و نوع دوم آن به شکل مکعب مستطیل می باشد. که دارای دیواره مستحکم از جنس پنل های کامپوزیتی از جنس ( SMC ) بوده که به صورت پنلی یا مدولار در کنار هم قرار می گیرند.

ساختار چربی گیر فایبرگلاس :

چربی گیر فایبرگلاس توسط یک دیواره به سه قسمت تقسیم شده است. در قسمت اول سبد آشغالگیر دانه ریز نصب شده است که پساب چربی و روغنی که وارد چربی گیر فایبرگلاس می شود با این سبد ذرات جامد را از جریان فاضلاب جدا نماید. مواد جامد عبوری از سبد آشغالگیر در کف ناحیه اول تجمع یافته که یا به مرور هضم می شود و یا در صورت لزوم می توان آنها را تخلیه کرد. در انتهای بخش اول، مدیای متراکم ( PACKING ) از جنس پی وی سی که باعث تغییر جهت ناگهانی جریان فاضلاب از حالت افقی به حالت عمودی می گردد. این تغییر جهت جریان از یک طرف در شناور سازی چربی بسیار موثر است و از طرف دیگر باعث ممانعت از فرار چربی محلول توسط انتهای لوله خروجی فاضلاب می گردد.

مزایای چربی گیر فایبرگلاس :

عمر طولانی و تراوش ناپذیر
قابلیت مدفون شدن در زیرزمین
تعمیرات فوق العاده کم و بدون عایق کاری
مقاومت کافی در مقابل پوسیدگی و خوردگی
راندمان بالا در حذف روغن و چربی تا حدود ۹۸ درصد
مونتاژ شده در کارخانه، سبکی وزن، حمل و نصب راحت
هزینه بسیار پایین تر و اقتصادی تر نسبت به اجرای سنتی
آب بندی کامل مخزن و جلوگیری از نفوذ هر گونه آلودگی به محیط
قابلیت اتصال به لوله های پوش فیت در فلنچ های ورودی و خروجی

ویژگی های چربی گیر فایبرگلاس :

همانطور که در بخش این صفحه اشاره شده چربی گیر فایبر گلاس به منظور جداسازی روغن ها و گریس های آزاد و پراکنده و همچنین مقادیر ناخالص مواد جامد معلق از فاضلاب یا جریان های فرآیندی طراحی شده است. زمانی که چربی گیر فایبرگلاس با طراحی مناسبی انجام شود و براساس نیاز شرکت بهینه شود،‌ هزینه فرآیند بسیار کاهش می یابد. می توان چربی گیرها اولین مرحله از هر سیستم تصفیه فاضلاب هستند. با این وجود در برخی موارد از دستگاه چربی گیر به عنوان تجهیزات تصفیه موثر در انتهای لوله نیز استفاده کرد. یکی از بهترین چربی گیر ها، چربی گیر فایبر گلاس است که عموما از روش گرانش نوع همبستگی استفاده می کند.

جداره هایی که در ساخت قطعات فایبرگلاس آن قرار داده شده است دارای استحکام بسیار بالایی می باشند. به کار بردن این روش برای تصفیه فاضلاب ها از مقرون به صرفه ترین روش ها می باشند. چربی گیر های فایبرگلاس دارای ایزولاسیونی کامل هستند و عاری از هر گونه بو می باشند که در ابعاد، اندازه و حجم های متنوعی قابلیت ساخت هستند. از سری ویژگی های این چربی گیر ها می توان به حذف قطرات روغن آزاد برای دستیابی به کیفیت پساب ۱۰ppm، عمر طولانی، مقاومت مناسب،‌ حمل و نقل و نصب آسان و قیمت مناسب آن ها اشاره کرد.

قیمت چربی گیر فایبرگلاس :

چربی گیرهای فایبرگلاس که به اشکال مکعبی از حجم های ۵۰۰ لیتر تا ۵۰ متر مکعب به صورت قالبی و با پنل های فایبرگلاس تولید می شوند. و قیمت چربی گیر فایبرگلاس با توجه به حجم آن قابل تغییر و قیمت به روز شده رو با توجه به قیمت به روز مواد اولیه آن که رزین می باشد و دیگر آیتم های تولید نمی توان در اختیار شما عزیزان قرار داد. در کل چربی گیر های فایبرگلاس غیر از ابعاد مشخص شده که در کارخانه تولید می شوند قابلیت تغییر در ابعاد آنها با توجه به محدودیت فضای جایگذاری آن وجود دارد که به دلخواه سفارش مشتری می توان حجم مورد نظر را تولید کرد. البته لازم به ذکر است به طور مثال اگر حجم چربی گیر فایبرگلاس ۱ متر مکعب با ابعاد ۱ × ۱ × ۱ که تولید می شود و بخواهید ابعاد را تغییر داد چربی گیر مورد نظر سفارشی حساب می شود و ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش قیمت دارد.

چربی گیر پلی اتیلن :

نوع دیگری از دستگاه های چربی گیر که در سیستم های چربی زدایی در فاضلاب آشپز خانه ها و رستوران ها می توان از آن استفاده کرد چربی گیر های پلی اتیلن می باشد. این نوع از چربی گیر هم به جهت عملیات پیش فرض و حذف روغن و چربی از پساب های فاضلاب آشپزخانه کاربرد های بسیاری دارد. چربی گیر پلی اتیلن تولید شده از مواد پلی اتیلن با گرید PE100 با دو حالت افقی و عمودی به صورت استوانه دفنی و غیر دفنی با قطر و طول قابل اجرا و تولید شده در محل کارخانه با توجه به نیاز کارفرما ساخته می شود.

گاها شنیده می شود دستگاه چربی گیر پلی اتیلن را با سپتیک تانک پلی اتیلن اشتباه می گیرند. این درحالی است که چربی گیر جهت جداسازی چربی و سپتیک تانک برای ته نشینی فاضلاب انسانی مورد استفاده قرار می گیرد. اما نقطه مشترک بین سپتیک تانک و چربی گیر پلی اتیلن قابلیت دفن بودن در اعماق زمین و همچنین مقاومت مکانیکی بالا در برابر ضربان وارده از محیط بیرون یا فشار خاک روی مخزن است.

ساختار چربی گیر پلی اتیلن :

با توجه به موارد اشاره شده چربی گیر های پلی اتیلن به صورت استوانه و به حالت افقی در بیشتر موارد و با توجه به درخواست تولید، به حالت عمودی هم تولید خواهد شد. چربی گیر پلی اتیلن دارای یک مخزن به صورت یکپارچه و داخل به دو قسمت با استفاده از دیوایدر میانی تقسیم بندی می شود. در قسمت اول لوله ورودی بر روی عدسی در بالاترین نقطه جوش داده شده و پساب روغن و چربی از طریق لوله و عبور از سبد آشغالگیر وارد بخش اول چربی گیر خواهد شد.

پساب درشت با استفاده از سبد گرفته شده و روغن و چربی وارد بخش دوم چربی گیر می شود و بعد از سرد شدن که بر روی آب شناور می باشد از طریق لوله خروجی چربی وارد مخزن مخصوص چربی می شود در نهایت پساب بدون چربی که در بخش دوم چربی گیر می باشد با لوله سر ریز که در زیر خروجی چربی می باشد هدایت می شود به سمت چاه جذبی و ممانعت از آسیب رسیدن به چشمه های آب زیر زمینی می شود.

مزایای چربی گیر پلی اتیلن :

امکان ذخیره لجن و چربی
کارایی بالا در حذف چربی و روغن
سبکی وزن و سهولت در حمل و نصب
سرعت بالا در ساخت، نصب و راه اندازی
امکان حذف مواد معلق و ذرات قابل ته‌نشینی فاضلاب
مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و شرایط محیطی نامناسب
عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت چربی گیر
آب‌بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی به خارج چربی گیر
امکان جابجایی چربی گیر حتی چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
جداره بسیار مقاوم در برابر فشارهای وارده از سوی خاک اطراف چربی گیر
امکان دفن در زیرزمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به چربی گیر و جلوگیری از اشغال فضاهای مفید
سهولت بهره برداری و تخلیه چربی و لجن از چربی گیر به سبب دارا بودن دریچه‌های بازدید و تخلیه چربی و لجن

قیمت چربی گیر پلی اتیلن :

قیمت چربی گیر پلی اتیلن هم مانند نوع فایبرگلاسی باز هم شامل آیتم های مهم جهت محاسبه قیمت می باشد. چربی گیر پلی اتیلن هم از حجم ۱ متر مکعب تا ۵۰ متر مکعب به صورت استوانه افقی و دفنی یا غیر دفنی مورد استفاده می شود.

چربیگیر زیر سینکی :

چربی گیر زیر سینکی دستگاهی است جهت جمع آوری چربی ها در جاهایی که حجم کمتری از چربی دارند و نیز دارای فضای کمتری از نظر نصب دارند. چربی گیر زیر سینکی طراحی بسیار ساده و قابل حمل و ارزان قیمت دارند و اکثرا جهت پساب در منازل مسکونی تک واحده توصیه می گردد که هم می توان زیر سینک و یا در کنار سینک نصب نمود و می توان از طریق لوله تخلیه هر چند وقت یکبار آن را تخلیه کرد.

جنس بکار رفته در چربی گیر های زیر سینکی معمولا از استیل یا فایبرگلاس تهیه می شود که دارای یک ورودی، یک خروجی و یک قسمت برای تخلیه چربی است. نحوه نصب چربی گیر های زیر سینکی بدین صورت می باشد که از یک طرف به خروجی فاضلاب سینک و از طرف دیگر به لوله خروجی زیر سینک متصل می شود و در قسمت بالایی خروجی دیگر چربی ها جمع می شود که می توان از آنجا تخیه کرد. چربی گیر های زیر سینکی به دلیل کوچکی و عدم اشغال فضا در ابعاد های کوچک با ظرفیت های کم تولید می شود.

ویژگی های چربیگیر زیر سینکی :

بازدهی بالای ۹۸ درصدی
هزینه تعمیر و نگهداری کم
نصب بسیار آسان و قابل جابجایی
این دستگاه کاملا بدون بو می باشد
جنس بکار رفته کاملا تقویت شده می باشد
اندازه دهانه لوله های ورودی و خروجی قابل تغییر است
علاوه بر چربی های معلق چربی های غیر محلول را نیز جدا می کند

قیمت چربی گیر :

جداسازی پساب روغن و چربی ها که با استفاده از دستگاه چربی گیر امکان پذیر می باشد و این دستگاه از نظر ساختاری به سه دسته بتنی، فایبرگلاس و پلی اتیلن که در بالا کاملا اشاره شد تقسیم بندی و قیمت دقیق دستگاه های چربی گیر را با توجه به آیتم های همچون نوع ساختار دستگاه اعم از بتنی، فایبرگلاس و یا پلی اتیلن، حجم چربی گیر، شرایط دفنی یا غیر دفنی بودن دستگاه که در چربی گیر های فایبرگلاس بیشتر باید به صورت دفنی و در چربی گیرهای پلی اتیلن می توان هم به صورت دفنی و غیر دفنی تولید کرد محاسبه کرد.


۴.۹/۵ (۹ نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست