کاربرد لوله پلی اتیلن در آبرسانیکاربرد لوله پلی اتیلن در آبرسانی

لوله پلی اتیلن آبرسانی یکی از پرکاربردترین لوله‌ها در تاسیسات شهری و خطوط انتقال آب می‌باشد که در ۵۰ سال گذشته این کاربرد بسیار افزایش یافته است. لوله‌ پلی‌اتیلن که با اتصالات جوشی بهم وصل می‌شوند، یکی از بهترین و کامل ترین روش‌های اتصال لوله در خطوط لوله می‌باشد. لوله‌ پلی‌اتیلن با توجه به عدم خوردگی و عدم رسوب گذاری می‌تواند هزینه‌های اجرا و تعمیر و نگهداری تاسیسات شهری را بسیار کاهش دهد و از این نظر با توجه به طول عمر طولانی بیش از ۵۰ سال مدیران اجرائی را برای استفاده از این جنس لوله‌ها ترغیب می‌نماید.

توجه به مزایای بسیار قابل توجه این نوع لوله‌ها باعث شده است مدیران و مجریان در پروژه‌های آبرسانی، لوله‌ پلی‌اتیلن را به عنوان بهترین جایگزین برای لوله‌های فلزی و بتنی قرار دهند. لوله‌ پلی‌اتیلن با توجه به اینکه مورد تهاجم میکرو ارگانیک‌ها قرار نمی‌گیرد حتی در سیستم‌های آب شرب نیز استفاده زیادی دارند. تمامی لوله‌ های پلی اتیلن جهت آبرسانی استفاده می‌شوند و نکته قابل توجه نوع مصرف آب و فشار آبی است که از داخل لوله میگذرد.

در ابتدا باید اشاره کنیم که اگر از لوله پلی اتیلن برای آبرسانی، آب شرب استفاده میکنید مشخصات لوله پلی اتیلن آبرسانی باید طبق جدول استاندارد باشد و در نوع مواد اولیه باید دقت شود و مواد اولیه تولید لوله باید مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح را کسب کرده باشند و اصطلاحا ( FOOD GRADE ) باشند تا سلامتی انسانها تهدید نشود. مشخصات لوله پلی اتیلن آبرسانی با دیگر انواع لوله‌ پلی اتیلن که برای کاربری دیگری استفاده میشوند تفاوتی دارد و باید به نکته بالا دقت شود تا سلامت جامعه به خطر نیافتد و یا اینکه برای آبرسانی های تحت فشار از لوله‌های مناسب استفاده شود که خط انتقال و لوله دچار اشکال و ترکیدگی نگردد.