کاربرد لوله پلی اتیلن در گازرسانیلوله پلی اتیلن گازی

لوله پلی اتیلن در صنعت نفت، پتروشیمی و گازرسانی کاربردهای بسیار ویژه و گسترده ای داشته و طبق آمارهای معتبر جهانی ۹۰ درصد کشورهای اروپایی و آمریکایی از لوله های پلی اتیلن در صنعت گازرسانی استفاده می نمایند. علت این امر وجود مزیت های زیادی است که این لوله ها دارند و با وجود همین مزیت ها موفق به جانشینی انواع دیگر لوله های گازی در صنعت گاز شده است.

با توجه به مشخصات گازطبیعی استفاده از لوله‌ پلی اتیلن در سیستم‌های انتقال گاز یکی از اولین کاربردهای این لوله در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی می‌باشد. به هر حال در بسیاری از سیستم‌های انتقال گاز از سال ۱۹۶۰ از این نوع لوله‌ها استفاده شده است که می‌تواند دلیل معتبری بر کیفیت و قابل اطمینان بودن لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی‌اتیلن می‌باشد. امروزه  بیش از ۹۰ ٪ از لوله‌های نصب شده برای توزیع صنعت گاز طبیعی در آمریکا و کانادا از لوله‌های پلاستیکی استفاده شده است که ۹۹ درصد از آنها از جنس پلی‌ اتیلن می‌باشد.

مزایای لوله پلی اتیلن گازرسانی

عدم نشت دهی، دارا بودن اتصالات محکم و با دوام، طول عمر بالا، نصب راحت، حمل و نقل آسان، هزینه تعمیر بسیار پایین و راحت، استفاده از بهترین مواد خود رنگ در تولید این لوله ها، استفاده از مواد مقاوم به آتش، مقاومت شیمیایی و فیزیکی بالا، مقاوم به فشارهای محیطی داخلی و خارجی، مقاوم در برابر مواد خورنده و سیالات قلیایی و اسیدی از مزایای مورد توجه این لوله ها می باشند.