لوله زهکش ؛ لوله زهکش پی وی سی ، قیمت لوله زهکشی ، لوله سوراخ دارزهکشی

خارج کردن آب و املاح اضافی از خاک و عمق زمین و هدایت کردن آب اضافی زیرزمینی، سطحی و رواناب از یک سازه یا از یک منطقه توسط نیروی ثقل یا پمپاژ به منظور جلوگیری کردن از مزاحمت این آب اضافی یا جلوگیری از زیان ناشی از آن را به طور عام زهکشی می‌گویند. لوله ای که از آن برای انتقال آب از یک مکان به مکان دیگری هدایت می شود، به عنوان یک لوله زهکش شناخته می شود.

لوله زهکش

لوله های زهکشی از اهمیت زیادی برخوردار هستند، برای نمونه می توان گفت آنها مهمترین وظیفه دفع فاضلاب از خانه ها و یا صنعت را انجام می دهند. از این نوع لوله ها همچنین برای جلوگیری از سیلاب که به دلیل شرایط آب و هوایی و فرسایش خاک ایجاد می شود، اهمیت دارند. در حال حاضر انواع مختلفی از لوله زهکشی که برای انواع مختلف مشکلات زهکشی استفاده می شوند وجود دارد. امروزه بیشترین استفاده از لوله زهکشی برای زهکشی از لوله پی وی سی و پلی اتیلن که بیشترین کارکرد و رونق رو در بین مردم جهت زهکشی را دارد می توان نام برد.

نحوه عملکرد لوله زهکشی

حوضه زهکشی، هر منطقه ای از زمین است که بارندگی به یک خیابان معمولی جمع آوری و تخلیه می شود، مانند یک رودخانه، خلیج را نام برد. حوضه زهکشی به وسیله جمع آوری تمام آب در ناحیه ای که تحت پوشش حوضه قرار دارد و به یک نقطه واحد هدایت می شود، به عنوان یک قیف عمل می کند. حوضه زهکشی شامل تمام سطوح آب از بارش باران، بارش برف، و جریانهای مجاور آن است که به سمت جریان مشترک و همچنین آب های زیرزمینی در زیر سطح زمین قرار دارند. لوله زهکشی، حذف سریع و موثر آب از سطح جاده های ما را تسهیل می کنند. به طور موثر مدیریت آب باران و رفع موثر آب از راه های ما در تلاش های ما برای جلوگیری از فرسایش و گسترش طول عمر زیرساخت های ما ضروری است.

لوله زهکش پی وی سی

این لوله به عنوان یک عامل انتقال دهنده آب از سیستم عمل می‌کند و به اشکال مشبک، نیمه مشبک، موجدار و ساده تولید و عرضه می‌ گردد که ماندگارترین و پرمصرف ترین نوع لوله زهکشی می‌باشد. لوله زهکش پی وی سی دارای مقاومت کافی بوده و در شرایط محیطی و شیمیایی در محل پروژه از جمله در برابر املاح موجود در خاک و آب، خورندگی و یخبندان از دوام کافی برخوردار باشند و به دلایلی که ذکر شد بهترین گزینه برای زهکشی می‌باشند.

این نوع لوله به دلیل مقاومت بالا احتمال گرفتگی سوراخ های لوله و تغییرات در ابعاد شیارهای لوله بسیار کمتر از دیگر لوله ها می باشد. به همین دلیل لوله زهکشی پی وی سی یکی از انواع لوله پر مصرف در بخش زهکشی می باشد. لوله زهکشی پی وی سی به دلیل استحکام بودن در حلقه های لوله مقاومت بالاتری نسبت به لوله های صاف دارند و با مقاومت مکانیکی ۱۶ کیلو نیوتن تولید و عرضه بازار می گردد.

کاربرد لوله زهکش پی وی سی

بدلیل باران های مداوم، باقی ماندن آب در زمین باعث پرشدن خلل و فرج و کاهش اکسیژن کافی و عدم فعالیت میکروارگانیزم ها و در نهایت باعث کاهش کیفیت خاک و ازبین رفتن گیاهان و موجودات زنده می شود. اثرات مخرب ماند آبی که در هنگام وقوع این فعالیت ها اکسیژن خاک برای تنفس ریشه کاهش می یابد و فرآیند غیر هوازی آغاز می گردد و ترکیبات سمی در خاک بوجود می آید و ریشه ها از بین می روند که جذب آب و عناصر غذایی کاهش یافته و فتوسنتز درختان دچار اختلال می شود. گاهی در زمین های کشاورزی با صحنه شور یا قلیایی شدن خاک مواجه می شویم که مجبور به انجام آبشویی در چنین زمین هایی می باشیم. خارج کردن آب حاوی املاح مضر برای خاک و گیاه پس از آن آبشویی امری ضروری است که توسط لوله زهکش صورت می گیرد.

مهمترین کاربرد لوله زهکشی

از مهمترین کاربرد این لوله می توان از آن در زمین های ورزشی یا تفریحی نام برد. که به علت بارندگی و آبیاری در خاک مناطق نام برده آب جمع گشته، و خارج نمودن سریع آب با استفاده از زهکشی بهترین روش برای جلوگیری از آسیب دیدن این زمین‌ها می شود و امکان استفاده بیشتر و بهتر از زمین‌های ورزشی و تفریحی فراهم می‌گردد.
اگر آب زیادی در مدت زمان کوتاهی اطراف یک ساختمان یا حول یک پل جمع شود وضعیت فوق العاده خطرناکی پدید می آید چون که احتمال قریب به یقین عامل تخریب ساختمان یا پل خواهد شد. همچنین آب اضافه ای که بر اثر بارندگی یا آب زیر سطحی در جاده ها جمع گردد مهمترین عامل تخریب سطح جاده خواهد شد که اکثرا در زمستان باعث یخ زدگی سطح جاده می شود. همین یخ زدن علاوه بر اینکه حوادث و سوانح مختلفی بوجود می آورد، یکی ازعاملین مهم در تخریب سطح جاده می باشد.

مزیت لوله زهکش پی وی سی

از مهمترین مزیت های لوله زهکش پی وی سی میتوان به عمر مفید طولانی این نوع لوله نسبت به لوله سیمانی یا سفالی، سبک بودن وزن لوله و حمل و نقل آسان، سرعت زیاد در نصب و کارگذاری لوله، مقاومت لوله در برابر مواد شیمیایی آب و خاک، قابلیت انعطاف پذیری، داشتن منافذ ورودی های یکنواخت از مزیت های لوله زهکشی پی وی سی می باشد.

لوله زهکش پی وی سی فیلتردار

فیلتر یا پوشش دور لوله زهکش پی وی سی می تواند به عنوان پشتیبان مکانیکی لوله و یا به منظور ایجاد حائل بین لوله و خاک به منظور جلوگیری از ورود ذرات به درون لوله وگرفتگی منافذ زهکشی بکار رود.

نحوه کارگذاری در لوله زهکش دارای فیلتر مصنوعی نیاز به تراشه کوچکتری داشته و بنابراین هزینه نصب، به شدت کاهش می یابد. سرعت در نصب لوله زهکشی پی وی سی با فیلتر بسیار بالاتر می باشد. که پوشش فیلتر در لوله زهکشی یکنواختی و دوام بیشتری دارد. سهولت ورود آب به لوله های زهکشی و افزایش راندمان فیلتراسیون وشیرین سازی زمین.
لوله زهکشی با فیلتر مصنوعی را باید دور از تماس مستقیم نور خورشید کار گذاشت و به اندازه جای گذاری روزانه باید از انبار خارج گردد. حداکثر دوره زمانی انبارداری لوله زهکش سه ماه می باشد. و باید سعی شود که جای گذاری لوله زهکش به این مدت نرسد تا باعث خرابی لوله نشود. این نوع از لوله همانند لوله های ساده و بدون فیلتر بایستی بصورت افقی در انبار نگهداری شود زیرا حالت افقی عدم از آسیب رساندن به لوله می شود.

مشاهده نمونه کارها و انواع لوله زهکش پی وی سی


لیست لوله های زهکشی پی وی سی تولیدی پلیمر صنعت
3
2
1
6
5
4

پاسخی بگذارید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.

ارسال دیدگاه