لوله پلی اتیلن چیست ؟لوله پلی اتیلن چیست ؟

لوله پلی اتیلن یکی از تاثیر گذارترین و مهم ترین محصولات پلی اتیلنی است که بوسیله مواد اولیه تولید و به بازار عرضه میگردد و همچنین می توان گفت که این نوع لوله جزو یکی از انواع لوله های پلاستیکی انعطاف پذیر است که از آن برای انتقال مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب برای جایگزینی خطوط لوله گذاری بتنی یا فولادی استفاده می شود. این نوع لوله ها ساخته شده از مواد پلی اتیلن ( HDPE ) گرمانرم که سطح بالای نفوذ پذیری و باند مولکولی قوی آن باعث شده تا لوله تحت فشار مناسب تولید کرد. لوله پلی اتیلن در سراسر جهان برای برنامه های کاربردی مانند شبکه های آب، شبکه های گاز، فاضلاب، خطوط انتقال مایع، آبیاری روستایی، خطوط تامین سیستم آتش نشانی، کانال برق و ارتباطات، و مسیرهای زهکشی مورد استفاده قرار بگیرند.

چقرمگی و مقاومت در برابر مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی و وزن کم آن باعث افزایش استفاده آنها در شرایطی می شود که سیستم های لوله کشی مایع و گاز با ارزش و با دوام نیاز دارند. از این نوع لوله برای آب و سایر مایعات در اروپا و آمریکا از دهه ۱۹۵۰ به علت دوام آن و اتصالات آزاد مقاومت در برابر خوردگی و دراز مدت هزینه بهره برداری استفاده شده است.

اتصال لوله پلی اتیلن

لوله را می توان با جوشکاری مفاصل، جوشکاری الکتروفیوژن، جوش سوکت و یا جوشکاری اکستروژن ترکیب کرد. این مفاصل لوله را در طول فرآیند پیوستن حرارت می دهند و یک مفصل به طور کامل همگن ایجاد می کنند تا جوش به عنوان قوی یا قوی تر از لوله موجود در هر دو طرف جوش تبدیل شود.

نیازی به استفاده از مهر و موم های لاستیکی یا مواد شیمیایی مشترک نیست همانطور که برای پیوستن به لوله های پی وی پی استفاده می شود که سبب مشکلات سلامتی محیطی و افزایش احتمال شكست در طول زمان می شود.

با توجه به سیستم جوش داده شده با فیوژن نیاز به لنگرها یا بلوک های محرک حذف می شود زیرا مفاصل به طور کامل از مقاومت در برابر بار کاهش هزینه ها برای مواد و زمان نصب استفاده می کنند. این همچنین اجازه می دهد حفاری های امن تر در نزدیکی خط لوله در آینده که به ویژه برای خطوط لوله گاز فشار بالا.

کویل های لوله باعث می شود که نصب آسان تر از محیط زیست بی خطر تر و کمتر نفوذ کند. سیستم لوله پلی اتیلن برای بسیاری از برنامه های کاربردی در نظر گرفته شده است، که برای حمل و نقل استاندارد خطوط لوله آب، خطوط آتش نشانی، شبکه های فاضلاب، و خطوط لوله گاز، و نیز حفاری های افقی برای خطوط برق برق و مخابرات ارائه می شود.